Zalecane w wielu specjalizacjach – łożyska i napędy

Olej silnikowy jest wariantem oleju, jaki wykorzystuje się do smarowania różnych silników spalinowych. Newralgicznym zadaniem jaki ma olej silnikowy jest nasmarowanie części ruchomych, zmniejszając ich tarcie, w jaki sposób silnik, czy łożyska – znacznie więcej na silniki Promotor. Podrzędnym zadaniem oleju silnikowego jest to, iż oczyszcza, zapobiega korozji, koryguje szczelność i pomniejsza temperaturę silnika, emitując ciepło poza podzespoły ruchome silnika.

Oleje silnikowe są pochodnymi sztucznych związków chemicznych ropy naftowej i innych produktów używanych do wyrobów oleju syntetycznego. Olej silnikowy składa się po największej części z węglowodorów, związków organicznych wieloaspektowych w całości z węgla oraz wodoru. Otrzymuje się go w procesie destylacji ropy naftowej, do którego dodaje się szereg dodatków, polepszających ich działanie.

Dodatkami przeważnie wykorzystywanymi są: przeciwkorozyjne, przeciwutleniające, obniżające temperaturę krzepnięcia oraz pienienia się oleju, wzmagające smarność oraz dyspersyjne. Istnieje dużo typów olejów, które dzielą się ze względu na ich lepkość, jakość oraz markę. Olej silnikowy jest smarem, który wykorzystuje się w silnikach spalinowych. Pomiędzy innymi, używa się go do silników w autach, motorach, autokarach, carts, łodziach, kosiarek do darni, traktorach, pociągach, samolotach; przeróżnym wyposażeniu w budownictwie i rolnictwie i silnikach statycznych, jak skutecznie na przykład prądnice elektryczne. Olej silnikowy używa się albowiem w silnikach są części, jakie poruszają się w niezmiernie małych odległościach od siebie i powodują tarcie.